event burgee venue burgee

Sunday Autumn Personal Handicap Series 2020

Minima Yacht Club

Results are provisional as of 22:57 on February 6, 2021

Personal Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, To qualify: 3, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Class
Rank Boat SailNo HelmName PY 11/10 18/10 25/10 01/11 06/12 Total Nett
1st Two Bees 22705 Robin Broomfield 983 (DNC) (4.0) 1.0 1.0 2.0 24.0 4.0
2nd Fizz 113339 Ed Cubitt 1094 2.0 3.0 (8.0) (7.0) 1.0 21.0 6.0
3rd The Grand Sophy 22484 John Forbes 1105 3.0 (5.0) 2.0 4.0 (DNC) 30.0 9.0
4th Louisa 4079 Andy Banks 1015 (DNC) 1.0 6.0 (DNC) 4.0 RET 43.0 11.0
5th Orange Oyster 2041 John Wilkey 1000 5.0 OOD (DNC) 5.0 5.0 (DNC) 47.0 15.0
6th Red Ent 22655 Richard Shilito 997 5.0 (DNC) 4.0 9.0 RET (DNC) 50.0 18.0
7th Top-R 26183 Erica Bishop 1034 (DNC) (DNC) 9.0 6.0 7.5 OOD 54.5 22.5
DNQ White Wolf 112072 Jan Cihak 1000 1.0 (DNC) (DNC) 3.0 DNC 52.0 20.0
DNQ Over Trick 3209 John Kemp 1017 4.0 2.0 (DNC) (DNC) DNC 54.0 22.0
DNQ Teragram 1288 Nick Armfield 889 (DNC) (DNC) DNC 2.0 DNC 66.0 34.0
DNQ Obsession 1387 Nick John 1175 (DNC) (DNC) 3.0 DNC DNC 67.0 35.0
DNQ Solace 4683 Rob Brooks 1032 6.0 (DNC) (DNC) DNC DNC 70.0 38.0
DNQ Black Fern 144761 Keith Payne 988 (DNC) (DNC) 7.0 DNC DNC 71.0 39.0
DNQ Canary 20613 Don 1122 (DNC) 7.0 RET (DNC) DNC DNC 71.0 39.0
DNQ Alanah 21439 Alex Cane 1060 (DNC) (DNC) 10.0 OOD DNC DNC 74.0 42.0

11/10 - Personal Fleet - 11/10/20 at 15:00

Race Officer: Alan Jales
Bosun: John Wilkey

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: C(p)B(p)x1 C(p)S(s)x5, Wind dir: N, Ave wind: F1-3
Rank Boat SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 White Wolf 112072 Jan Cihak 1000 1:01:03   1:01:03 1000 1.0
2 Fizz 113339 Ed Cubitt 1094 1:08:03   1:02:12 1114.66 2.0
3 The Grand Sophy 22484 John Forbes 1105 1:15:53   1:08:40 1242.97 3.0
4 Over Trick 3209 John Kemp 1017 1:11:02   1:09:51 1163.527 4.0
5 Orange Oyster 2041 John Wilkey 1000 OOD       5.0
5 Red Ent 22655 Richard Shilito 997 1:13:41   1:13:54 1206.934 5.0
7 Solace 4683 Rob Brooks 1032 1:23:39   1:21:03 1370.188 6.0

18/10 - Personal Fleet - 18/10/19 at 15:00

Race Officer: Keith Payne
Bosun: Jan Cihak

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: B(p)x1 C(s)S(s)x5, Wind dir: SW, Ave wind: F0-2
Rank Boat SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Louisa 4079 Andy Banks 1015 1368   0:22:28 1015 1.0
2 Over Trick 3209 John Kemp 1017 1738   0:28:29 1289.525 2.0
3 Fizz 113339 Ed Cubitt 1094 3640   0:55:27 2700.731 3.0
4 Two Bees 22705 Robin Broomfield 983 4045   1:08:35 3001.224 4.0
5 The Grand Sophy 22484 John Forbes 1105 5283   1:19:41 3919.77 5.0
6 Canary 20613 Don 1122 RET       7.0

25/10 - Personal Fleet - 25/10/2020 at 14:15

Race Officer: Alastair Banks
Bosun: Jeremy Whiting

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: A(s)C(s)x5, Wind dir: WSW, Ave wind: F0
Rank Boat SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Two Bees 22705 Robin Broomfield 983 2957   0:50:08 983 1.0
2 The Grand Sophy 22484 John Forbes 1105 3844   0:57:59 1277.867 2.0
3 Obsession 1387 Nick John 1175 4116   0:58:23 1368.288 3.0
4 Red Ent 22655 Richard Shilito 997 3821   1:03:52 1270.221 4.0
5 Orange Oyster 2041 John Wilkey 1000 3864   1:04:24 1284.515 5.0
6 Louisa 4079 Andy Banks 1015 3980   1:05:21 1323.077 6.0
7 Black Fern 144761 Keith Payne 988 4193   1:10:44 1393.885 7.0
8 Fizz 113339 Ed Cubitt 1094 4865   1:14:07 1617.279 8.0
9 Top-R 26183 Erica Bishop 1034 5390   1:26:53 1791.806 9.0
10 Alanah 21439 Alex Cane 1060 OOD       10.0

01/11 - Personal Fleet - 01/11/2020 at 14:15

Race Officer: Warren Gordon
Bosun: Ron Sexton

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: S(p)C(s)x6, Wind dir: SW, Ave wind: F1-2
Rank Boat SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Two Bees 22705 Robin Broomfield 983 3375 9 0:57:13 983 1.0
2 Teragram 1288 Nick Armfield 889 3410 9 1:03:56 993.194 2.0
3 White Wolf 112072 Jan Cihak 1000 4210 9 1:10:10 1226.201 3.0
4 The Grand Sophy 22484 John Forbes 1105 4156 8 1:10:31 1361.783 4.0
5 Orange Oyster 2041 John Wilkey 1000 4276 7 1:31:38 1601.26 5.0
6 Top-R 26183 Erica Bishop 1034 4231 6 1:42:18 1848.477 6.0
7 Fizz 113339 Ed Cubitt 1094 4351 5 1:59:19 2281.084 7.0
8 Red Ent 22655 Richard Shilito 997 RET       9.0

06/12 - Personal Fleet - 06/12/2020 at 14:15

Race Officer: Erica Bishop & Alex Cane
Bosun: Denis Lockwood

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: A(s)B(s)x2 S(s)C(s)x2 x3, Wind dir: WSW, Ave wind: F1-4
Rank Boat SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Fizz 113339 Ed Cubitt 1094 3320   0:50:35 1094 1.0
2 Two Bees 22705 Robin Broomfield 983 3252   0:55:08 1071.593 2.0
3 Louisa 4079 Andy Banks 1015 RET       4.0
4 Top-R 26183 Erica Bishop 1034 OOD       7.5

https://www.minimayc.co.uk/

https://www.minimayc.co.uk/

Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com