venue burgee

Chindit Trophy 2019

Minima Yacht Club

Results are final as of 16:41 on June 9, 2019

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st   Samanda   596 Tamesis SC Tim Medcalf Valerie Hamill 1000 (5.0) 1.0 1.0 7.0 2.0
2nd   La Volante   1596 Minima YC/Thames SC Sel Shah Nicky Erskine-Tulloch 990 1.0 (5.0) 2.0 8.0 3.0
3rd   Warrior   1952 Minima YC Paul Seamen Eileen Barry 1000 (3.0) 2.0 3.0 8.0 5.0
4th   Bow Belle   685 Minima YC Denis Lockwood Erica Bishop 1000 4.0 3.0 (7.0 DNF) 14.0 7.0
5th   Teragram   1288 Minima YC Alex Cane Anne Mayley 990 (7.0 DNC) 4.0 4.0 15.0 8.0
6th   Dipsomania   2152 Thames SC Myles Palmer   1000 2.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 16.0 9.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1   La Volante   1596 Minima YC/Thames SC Sel Shah Nicky Erskine-Tulloch 990 3208 0:54:00 1.0
2   Dipsomania   2152 Thames SC Myles Palmer   1000 3260 0:54:20 2.0
3   Warrior   1952 Minima YC Paul Seamen Eileen Barry 1000 3338 0:55:38 3.0
4   Bow Belle   685 Minima YC Denis Lockwood Erica Bishop 1000 3370 0:56:10 4.0
5   Samanda   596 Tamesis SC Tim Medcalf Valerie Hamill 1000 4000 1:06:40 5.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1   Samanda   596 Tamesis SC Tim Medcalf Valerie Hamill 1000 2597 0:43:17 1.0
2   Warrior   1952 Minima YC Paul Seamen Eileen Barry 1000 2818 0:46:58 2.0
3   Bow Belle   685 Minima YC Denis Lockwood Erica Bishop 1000 2899 0:48:19 3.0
4   Teragram   1288 Minima YC Alex Cane Anne Mayley 990 3089 0:52:00 4.0
5   La Volante   1596 Minima YC/Thames SC Sel Shah Nicky Erskine-Tulloch 990 4000 1:07:20 5.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1   Samanda   596 Tamesis SC Tim Medcalf Valerie Hamill 1000 2214 0:36:54 1.0
2   La Volante   1596 Minima YC/Thames SC Sel Shah Nicky Erskine-Tulloch 990 2272 0:38:15 2.0
3   Warrior   1952 Minima YC Paul Seamen Eileen Barry 1000 2428 0:40:28 3.0
4   Teragram   1288 Minima YC Alex Cane Anne Mayley 990 4000 1:07:20 4.0
5   Bow Belle   685 Minima YC Denis Lockwood Erica Bishop 1000 DNF   7.0

\\www.minimayc.co.uk

\\www.minimayc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com